Köpek Çiğneme Kemikleri Nasıl Kullanılır Faydaları

Köpek çiğneme kemikleri köpeklerin oldukça sevdiği ve hem oyun oynayacağı hem de yiyebileceği bir üründür. Çiğneme kemikleri özellikle dişlerini kaşınan köpekler için evdeki eşyalara zarar vermemeleri açısından kullanılmaktadır. Köpeklere hem yararlı hem de eğlenceli bir alternatif olmaktadır. Köpekler doğuştan avcıdır ve kemiklerin köpeklerin beslenmesinde ki rolü oldukça önemlidir. Köpeklerin çiğneme gereksinimleri ile ödül maması yerine geçen kemiklerin kullanımı yaygındır.

Köpeğinize vereceğiniz bir çiğneme kemiği ödül maması yerine geçmektedir. Ayrıca Köpek çiğneme kemikleri diş ve diş eti sağlığına da iyi gelmektedir. Bu sayede köpeklerin kuvvetli ve sağlıklı diş yapıları olacaktır. Ağız kokusunu ve plak oluşumunu da engellemektedir. Köpekler çiğneme ihtiyaçlarını kemikler sayesinde gidererek, evdeki koltuklara ya da diğer eşyalara zarar vermeyecektir. Köpek çiğneme kemikleri kimyasal madde de içermemektedir. Bu nedenle köpeğiniz ırkına ve boyutlarına en uygun çiğneme kemiğini seçerek köpeğinize verebilirsiniz.

Köpek Çiğneme Kemikleri Çeşitleri

Piyasa içerisinde birçok farklı çiğneme kemiği bulmak mümkündür. Köpeğinizin kilosu, yaşı ve boyutlarına uygun farklı seçenekler bulunmaktadır. Markaların üretimleri ile farklı aromaları bulabilirsiniz. Kemiklerin bazıları besleyici olmasıyla bazısı ise ağız temizliği sağlaması ile tercih edilmektedir. Köpeğinizin en sevdiği çiğneme kemiğini bulmak için deneme yanılma yoluna başvurabilirsiniz. Çünkü bazı köpekler sütlü kemikleri beğenirken bazıları ise baharatlı kemiklerden hoşlanmaktadır.

 • Yapay Köpek Kemiği

Özellikle sık sık kemirme eğilimi gösteren köpekler için idealdir. Besleyici köpek kemiğinin yanında alınabilir. Çünkü devamlı kullanılan besleyici kemiklerin kalori ve besin değerlerinin yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

 • Çubuk Köpek Kemiği

Köpekler için en sık tercih edilen çiğneme kemiklerinden biridir. Bir diğer adı pres çiğneme kemiğidir. Uzun, lolipop, halka, top, burgu ve halka gibi şekilleri bulunmaktadır. Her cins ve yaşta ki köpek için uygundur.

 • Sakız Köpek Kemiği

Çiğneme eğilimine sahip köpekler için tercih edilmektedir. Sakız köpek kemikleri işlem görmüş deriden üretilmektedir. Köpeklerin ağzında ıslanarak sakız kıvamına gelir ve kolayca çiğnenebilir.

 • Köpek Kemirme Kemiği

Köpek kemirme kemiklerini seçerken köpeğinizin ırkına göre seçim yapmalısınız. Büyük ırklar daha sert ve büyük kemikleri kullanırken küçük ırklar ise daha yumuşak ve küçük kemikler ile rahat etmektedir.

 • Köpek Çiğneme Kemiği

Kemiklerin bazısında diş temizleme özelliği bulunmaktadır. Baharat oranı ve protein oranında değişimler olabilmektedir. Lezzeti, büyüklüğü ve şekli farklılıklar gösterebilir. Fakat kemiklerin sadece atıştırmalık olarak kullanılması ve mama yerine geçirilmemesi önemlidir.

Köpek Çiğneme Kemikleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeğinizin boyutuna dikkat etmelisiniz. Küçük ırk olan köpeğinizin çene yapısına uygun kemikler seçmelisiniz. Burgu, kıkırdak ve çubuk çiğneme kemikleri küçük ırk köpekler için rahat ve rahat çiğnenebilirdir.
 • Çiğneme kemiğinin kolay kavranıp olması köpeğiniz için daha iyi olur. Köpeğinizin ırk ve boyutuna göre yeterli sertlikte ve büyüklükte olması gerekir. Böylece kemik köpeğiniz için daha cezbedici olacaktır.
 • Büyün ırk köpeğiniz için daha dert, dayanıklı ve kavrayabileceği kadar büyük kemikler seçmelisiniz.
 • Kemiğin köpeğinizin tek parçada yutabileceği kadar küçük olmaması gerekir. Aksi takdirde köpeğinizin boğazına kaçarak ciddi sorunlar yaratabilir.
 • Köpeğiniz diş taşı problemleri yaşıyorsa bu yönde fayda sağlayacak kemik çeşitlerinden birini almalısınız.
 • Kemiklerin sodyum nitrat, yapay boya ya da potasyum sorbat gibi köpeğinize zarar verecek maddeler içermediğinden emin olmalısınız.
 • Çiğneme kemikleri yüksek kalori içerdiği için köpeğinize aşırı miktarda vermemelisiniz. Aksi takdirde kilo problemleri yaşar. Köpeğinizin günlük alması gereken gıda miktarının %10’undan daha fazla kemik almasını engellemelisiniz.
 • Kemiklerin köpeğinizin sağlığına katkıda bulunacak kadar kaliteli ve faydalı olması gerekir. Çiğneme kemikleri arasından seçim yaparken veteriner hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap